Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

pm:prj2022:arosca:senzorparcare [2022/05/23 21:00]
theodor.grigoras [Introducere]
pm:prj2022:arosca:senzorparcare [2022/05/23 21:03] (current)
theodor.grigoras [Descriere generală]
Line 8: Line 8:
 ===== Descriere generală ===== ===== Descriere generală =====
  
-Senzorul Ultrasonic de distanta ​HC-SR04 este un sensor cu un timp de raspuns ​foarte mic, dar in cazul in care obiectul se afla la o distanta ​foarte ​mica, rezultatele ​obtinute ​sunt invalideIn cadrul proiectului,​ am folosit trei astfel de senzori, conectivitatea cu placa Arduino ​facandu-se cu ajutorul unui Breadboard. Senzorul este format din 4 pini: VCC, GND, Echo si Trigger. +Senzorul Ultrasonic de distanță ​HC-SR04 este un sensor cu un timp de răspuns ​foarte mic, dar în cazul in care obiectul se află la o distanță ​foarte ​mică, rezultatele ​obținute ​sunt eronateÎn cadrul proiectului,​ am folosit trei astfel de senzori, conectivitatea cu placa Arduino ​făcându-se cu ajutorul unui Breadboard. Senzorul este format din 4 pini: VCC, GND, Echo si Trigger. 
-Pentru a functiona, Trigger Pin-ul senzorului are nevoie de un implus de cel putin 10µS, moment ​in care senzorul va trimite 8 impulsuri de 40KHz care formeaza ​"​unda ​ultrasonica"​. ​In momentul ​in care unda intalneste ​un obiect ​in calea ei, se reflecta, iar aceasta ​unda este  ​receptata ​de catre Pin-ul ECHO, dupa o durata ​de timp, care va fi transformata in distanta.+Pentru a funcționa, Trigger Pin-ul senzorului are nevoie de un implus de cel puțin ​10µS, moment ​în care senzorul va trimite 8 impulsuri de 40KHz care formează ​"​unda ​ultrasonică"​. ​În momentul ​în care unda intâlnește ​un obiect ​în calea ei, se reflectă, iar această ​unda este  ​receptată ​de catre Pin-ul ECHO, dupa o durată ​de timp, care va fi transformată în distanță.
  
-Matricea de LED-uri 8x8, vine impreuna cu un modul MAX7291, pentru a minimiza numarul de pini folositi ​si pentru a putea folosi o biblioteca aditionala ​Arduino (LedControl.h). Modulul foloseste 5 pini: VCC, GND, DIN, CS si CLK care sunt legati ​de placa Ardunio cu ajutorul unui Breadboard.+Matricea de LED-uri 8x8, vine impreuna cu un modul MAX7291, pentru a minimiza numarul de pini folosiți ​si pentru a putea folosi o bibliotecă adiționala ​Arduino (LedControl.h). Modulul foloseste 5 pini: VCC, GND, DIN, CS si CLK care sunt legați ​de placa Ardunio cu ajutorul unui Breadboard.
  
 ==== Schema bloc ==== ==== Schema bloc ====
pm/prj2022/arosca/senzorparcare.1653328849.txt.gz · Last modified: 2022/05/23 21:00 by theodor.grigoras
CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0