This is an old revision of the document!


Intelligent Temperature Sensor for Beverages

Introducere

  • Scopul proiectului este implementarea unui senzor de temperatură inteligent pentru băuturi.
  • Este acționat prin intermediul unui senzor de temperatură impermeabil și afișează date despre temperatura curentă a unei băuturi și dacă se află în limitele impuse, limite care pot fi modificate. De asemenea, se poate folosi și pentru a determina în cât timp se va răci un lichid până la temperatura dorită.
  • Motivația din spatele proiectului este că, de cele mai multe ori, nu știm ce temperatură au băuturile și dacă putem să le consumăm. De cele mai multe ori fie ajungem să ne ardem, fie sunt deja prea reci.

Descriere generală

Modul de funcționare al mecanismului este următorul: se verifică temperatura unei băuturi prin introducerea senzorului impermeabil în băutură. Pe un ecran LCD se afișează apoi temperatura și dacă este prea fierbinte sau prea rece, în funcție de setările de temperatură prestabilite. Există și un suport vizual pentru temperatură, prin intermediul unui LED RGB, care se aprinde albastru dacă este prea rece, roșu dacă este prea cald și verde pentru o temperatură adecvată. De asemenea, valorile de referință de temperatură pot fi ajustate prin intermediul unui potențiometru. În ultimul rând, aparatul poate fi folosit și pentru a determina în cât timp se va răci lichidul până la temperatura dorită, folosind Legea de Răcire a lui Newton.

Hardware Design

  • Plăcuță Arduino UNO
  • Senzor de temperatură impermeabil DS18B20
  • LCD 1602 cu modul I2C
  • Potențiometru Stereo 10K
  • LED RGB
  • 1 Rezistor 4.7K Ohm, 1 Rezistor 220 Ohm, 2 Rezistori 100 Ohm
  • Fire conectoare

Software Design

Rezultate Obţinute

Concluzii

Download

Bibliografie

pm/prj2021/cghenea/intelligent_temp_sensor.1622579882.txt.gz · Last modified: 2021/06/01 23:38 by radu_bogdan.pavel
CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0