This is an old revision of the document!


Interactive LED Band

Autor

Descriere

Prin proiectul pe care l-am ales doresc să realizez un device de animare a atmosferei într-o încapere prin crearea unui joc de lumini pe o banda led ce urmarește muzica redata din telefon (dintr-o aplicatie Android) cu care comunica prin Bluetooth. Cu toate ca poate fi o idee destul de comună, doresc să îi aduc complexitate prin crearea unei aplicatii Android prin care să poată fi urmărite și controlate setări ale culorilor și intensității luminii emise.

Modulul Bluetooth ales comunică prin interfața serială cu Arduino Uno, se conectează la un telefon mobil cu Android și se pot transmite date către device prin telefon.

Banda LED aleasă conține 60 de leduri RGB si se alimentează la 12V.

Listă piese

  • Arduino Uno
  • Breadboard
  • Banda LED
  • Modul Bluetooth HC-5
  • Tranzistoare NPN 2N3904
  • Rezistente 1k
  • Fire
  • Cablu de alimentare

Schema Bloc



Schema Electrica



Software

Pentru implementarea părții de software am utilizat Arduino IDE pentru a programa ArduinoUno, iar pentru crearea aplicației am ales un utilitar online de creare de aplicații Android, MIT App Inventor, deoarece consider ca este o alternativă rapidă și destul de eficientă pentru scopul proiectlui.

==== Aplicația Android "Led_Band": ====

În cadrul aplicației realizate in App Inventor am creat un buton de conexiune la bluetooth și o serie dealte buteoane de control și testare care vor fi detaliate in cele ce urmează:



1. Conexiune Bluetooth: prin apăsare se listează device-urile disponibile pentru conectare. Se alege modulul HC-05.

2. Testare culori bandă: 3. Moduri lumină: 4. Testarea celor 3 culori principale: 5. Start muzică: 6. Stop muzică/lumini:

==== Programare Arduino ====  

Rezultate finale

Concluzii

Istoric Activitate

  • 25 aprilie → Alegere Tema Proiect
  • 27 aprilie & 11 mai → Achiziționare componente necesare
  • 11 mai → Testare individuală componente
  • 13 mai → Realizare schemă electrică & testare conexiune BT - banda LED
  • 15 mai → Documentare în legătură cu partea software
  • 18 mai → Creare aplicatie basic pentru pornire/oprire a benzii LED
  • 19 mai → Îmbunătățire aplicație & documentare cu privire la obținerea valorilor ce se transmit la bandă când se pornește melodia
  • 21-22 mai → Finalizare proiect

Bibliografie/Resurse

Documentația: PDF

pm/prj2021/agrigore/interactive_led_band.1621697318.txt.gz · Last modified: 2021/05/22 18:28 by natalia.tabirca
CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0