This is an old revision of the document!
STP (Spanning Tree Protocol) reprezintă un protocol prin care switch-urile evită buclele în rețea (în special broadcast storms). Se creează un arbore de acoperire între switch-uri (un switch este root bridge, rădăcina arborelui) care stabilește o cale unică de a ajunge de la un switch la alt switch.
Pentru început, ne propunem să investigăm o rețea funcțională cu STP rulat. Pentru acesta descărcați topologia PacketTracer de la această adresă, încărcați-o în PacketTracer și așteptați circa 30 de secunde rularea STP: unele porturi nu vor mai avea lumini portocalii ci verzi.
Observați că unul dintre porturile switch-ului Switch1 (Fa0/1) este blocat din perspectiva STP, adică nu trimite pachete de date.
Pentru a popula tabelele de comutare ale switch-urilor trimiteți pachete de verificare a conexiunii între toate stațiile. După aceea, în modul Simulation trimiteți un pachet de la stația PC1 la stația PC2. Observați calea urmată de pachet: deși ar fi un drum mai scurt între Switch1 și Switch2, pachetul urmează calea Switch1, Switch0, Switch2. Asta întrucât legătura Switch1 – Switch2 este dezactivată. În topologia curentă, Switch0 este root bridge și este rădăcina arborelui de acoperire.
Pe fiecare switch deschideți consola (interfața CLI) și, din consola administrativă (rulați comanda enable) rulați comanda
show spanning-tree
Veți obține o informație precum cea de mai jos (pentru Switch1):
Switch#show spanning-tree
VLAN0001
Spanning tree enabled protocol ieee
Root ID Priority 32769
Address 0007.EC9C.D291
Cost 19
Port 2(FastEthernet1/1)
Hello Time 2 sec Max Age 20 sec Forward Delay 15 sec
Bridge ID Priority 32769 (priority 32768 sys-id-ext 1)
Address 0060.5C08.3EDC
Hello Time 2 sec Max Age 20 sec Forward Delay 15 sec
Aging Time 20
Interface Role Sts Cost Prio.Nbr Type
---------------- ---- --- --------- -------- --------------------------------
Fa1/1 Root FWD 19 128.2 P2p
Fa0/1 Altn BLK 19 128.1 P2p
Fa2/1 Desg FWD 19 128.3 P2p
Informațiile care pot fi extrase din ieșirea de mai sus a comenzii sunt:
0007.EC9C.D291, adică adresa unui port al Switch0.0060.5C08.3EDC.Fa1/1 este în starea FORWARDING și este legătura către root bridge.Fa0/1 este în starea BLOCKED: parte a legăturii dezactivate Switch1 – Switch2
Rulați comanda show spanning-tree și pe celelalte switch-uri și analizați output-ul comenzilor.